DinoAnimals.pl | DinoAnimals.com
W skrócie
Wpisy
Komentarze
Ściągi DobreSciagi.pl

Ściągi DobreSciagi.pl

Pan Tadeusz”: „Mrówki”.

,,Spotkanie pana Tadeusza z Telimeną w Świątyni Dumania i zgoda ułatwiona za pośrednictwem mrówek”.

Adam Mickiewicz, Antoni Orłowski, Aleksander Fredro, Stanisław Rossowski, Władysław Buchner.

 

W okresie XX-lecia międzywojennego pojawił się utwór ,,Spotkanie pana Tadeusza z Telimeną w Świątyni Dumania i zgoda ułatwiona za pośrednictwem mrówek”.

Utwór został pierwotnie opublikowany 9 grudnia 1915 roku w piśmie humorystycznym „Mucha”. Nieco później wydany został w oddzielnej książce, która miała fałszywy rok i miejsce wydania – Lipsk 1902. W obu przypadkach oficjalnym autorem był Adam Mickiewicz.

Nie wszyscy jednak dali wiarę, iż utwór wyszedł spod pióra wieszcza. Przypisywano jego autorstwo Władysławowi Buchnerowi (redaktorowi „Muchy”), Stanisławowi Rossowskiemu (poeta, dramatopisarz, nowelista i dziennikarz), a nawet Aleksandrowi Fredrze – podobnie jak wcześniej XIII Księgę „Pana Tadeusza”.

Prawdziwego autora ujawnił Andrzej Niemojewski kilka miesięcy po publikacji – na początku 1916 roku. W „Myśli Niepodległej”.

Sześćdziesiąt lat później, w 1974 roku, Roman Kaleta w ,,Sensacjach z dawnych lat” upowszechnił informację na temat prawdziwego autora „Mrówek” – Antoniego Orłowskiego.

——–

Antoni Orłowski (Krogulec) (1869 – 1921 ) to warszawski humorysta, dziennikarz i satyryk.

Wydawał „Naokoło świata” – tygodnik naukowo-podróżniczy, nieco później wraz z Władysławem Buchnerem  tygodnik humorystyczny „Mucha”, w którym „Mrówki”  zostały opublikowane.

Był autorem tekstów: „Bismarck w satyrze”, „Przewodnik po Warszawie”, „Protest Strukczaszego”, „Sienkiewicz w Koziegłowach”.

Obecnie „Mrówki” uznawane za parodię III Księgi „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, jako wiersz erotyczny zaliczane są czasami do nieoficjalnej XIII Księgi dzieła.

„Mrówki” Antoniego Orłowskiego rozwijają epizod Telimeny i Tadeusza w Świątyni dumania z III Księgi „Pana Tadeusza”.

——

Polecane:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (7 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +7 (from 7 votes)
"Pan Tadeusz" - "Mrówki"., 10.0 out of 10 based on 7 ratings

Komentarz do: “„Pan Tadeusz” – „Mrówki”.”

 1. Piotr pisze:
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Ciekawostka, nie wiedziałem, że „Mówki” napisał Tadeusz Orłowski. Zawsze myślałem, że to Fredro był autorem tego tekstu.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)