Stefan Żeromski
Cezary Baryka jest reprezentatywnym przedstawicielem swego pokolenia – urodził się na początku XX wieku, jako bardzo młody człowiek był świadkiem odzyskania niepodległości, zaangażował się w wojnę polsko-bolszewicką 1920, a wcześniej – jeszcze w Baku – doświadczył okrucieństwa rewolucji.
Cezary ciągle poszukuje swojego miejsca w życiu i trwałych wartości. Dramat ideowy bohatera rozpoczyna się wraz z przekroczeniem polskiej ...
Ściąga - ilość stron: 2
GENEZA
Trudno dokładnie określić bliższe okoliczności narodzin Przedwiośnia. Pewne jest, że powieść została ukończona 21.09.1924.
Pomysł napisania Przedwiośnia powstał na pewno na początku lat 20. Pisarz rozmawiał wtedy z dwiema uciekinierkami z Baku, paniami Przedborską i Czarnocką oraz Stanisławem Strumph-Wojtkiewiczem (którego losy są w pewnym stopniu pierwowzorem dziejów Cezarego Baryki). Analizując bruliony Przedwiośnia, ...
Ściąga - ilość stron: 3
Cezary Baryka – urodził się w 1900 roku w Baku. Cezary przedstawiony został jako bohater poszukujący. Pierwszą jego fascynacją jest rewolucja rosyjska. Marzenie o powszechnej równości i sprawiedliwości społecznej szybko rozwiewa się w zderzeniu z brutalną rzeczywistością – Cezary przeżywa wielkie rozczarowanie. Całe jego dalsze życie naznaczone jest przez to doświadczenie, Baryka ogląda świat z perspektywy swych rosyjskich ...
Ściąga - ilość stron: 2
Problem władzy, jej źródła oraz zmian elit rządzących podejmowany był chętnie przez pisarzy od najdawniejszych czasów. Był to zarazem temat obnażający wiele uniwersalnych prawd o człowieku i o społeczeństwie.
Większe nasilenie tematyki rewolucyjnej możemy zaobserwować w literaturze polskiej po Wielkiej rewolucji Październikowej w Rosji. Dostarczyła ona mistrzom słowa prawdziwy i żywy obraz przewrotu, tak chętnie podejmowanego ...
Ściąga - ilość stron: 3
Obraz ziemiaństwa przedstawiony został w powieści poprzez ukazanie szlacheckiego dworku w Nawłoci koło Częstochowy, gdzie żyją najbliżsi Hipolitowi Wielosławskiemu, który powrócił do domu w towarzystwie Cezarego Baryki. Ta część powieści uznana została za najdoskonalszą pod względem artystycznym. Warto dodać także, że dworek w Nawłoci bywa niekiedy porównywany z Mickiewiczowskim Soplicowem.
Polski dworek jest ...
Ściąga - ilość stron: 2
Cezary Baryka stara się niemal przez cały czas dać odpowiedź na pytania dotyczące swojego miejsca w otaczającym go świecie.
- Na rozwój postaci i formułowanie owej odpowiedzi ogromny wpływ mają wydarzenia związane z rewolucją w Baku, a także ówczesna sytuacja polityczna oraz przyjazd do Polski.
- Duże znaczenie należy także przypisać historii o nowoczesnej cywilizacji, którą opowiada synowi Seweryn Baryka.
- Bohater powieści ...
Ściąga - ilość stron: 1
Rewolucja w Przedwiośniu zajmuje ważne miejsce – stanowi jeden ze sposobów dokonania radykalnej przemiany społecznej. Rewolucja w Baku to, w oczach obserwatora, bezsensowna makabra, siła niszcząca wszystko i wszystkich. Rewolucja wyzwala w ludziach najgorsze i najprymitywniejsze instynkty – nienawiść, gwałtowność, żądzę zemsty.
Doskonale jest to widoczne w drugiej fazie rewolucji, gdy w Baku dochodzą do głosu antagonizmy narodowościowe. ...
Ściąga - ilość stron: 2
O wydawnictwie | Kontakt | Regulamin | Zostań naszym autorem | Blog | Forum | Dinozaury | Zwierzęta | Galeria | Galerie
© 2009 - 2025 Wydawnictwo Dobre Ściągi
© 2009 - 2025 Wydawnictwo Dobre Ściągi
Dobre Ściągi - pisane przez polonistów profesjonalne wypracowania, opracowania i streszczenia lektur szkolnych.
Materiały do matury, ściągi, sciagi i wypracowania. Ściąga, sciaga do liceum i gimnazjum.
Materiały do matury, ściągi, sciagi i wypracowania. Ściąga, sciaga do liceum i gimnazjum.