Opracowania maturalne
"Tren XIX" Jana Kochanowskiego (zatytułowany "Sen"), który przynosi rekapitulację wszystkich poruszanych spraw w poprzednich trenach. Poeta stara się spojrzeć na życie bardziej trzeźwo, próbuje znaleźć ukojenie w bólu, przywraca też znaczenie rozumowi ludzkiemu i potwierdza wartość zdobywanej wieloletnim wysiłkiem mądrości. W trenie tym ukazuje się poecie we śnie jego zmarła matka z Orszulką na rękach. Kobieta przekonuje syna – poetę ...
Ściąga - ilość stron: 2
Jan Andrzej Morsztyn (1613-1639) był czołowym polskim marinistą, dworzaninem Władysława IV. Gruntownie wykształcony, zręczny polityk i dyplomata, nie zapisał się jednak chlubnie na kartach historii Polski.
Jednym z najbardziej znanych utworów Morsztyna jest sonet Do trupa. Utwór ten może nam doskonale zobrazować marinizm w literaturze. Polega on na przedstawianiu, opisywaniu rzeczy błahych w sposób bardzo barwny i wyszukany. W utworze tym pojawiają ...
Ściąga - ilość stron: 1
Wesele to dość często wykorzystywany temat w literaturze. Wesele to święto, dzień radosny, nadzieja dla młodych małżonków na wspólne życie. Z weselem związane są różnorakie obyczaje i tradycje ludowe. Oto utwory, w których opisane jest to święto:
- Pan Tadeusz – A. Mickiewicz – uczta zaręczynowa Zosi i Tadeusz przywołuje wspomnienia, daje nadzieję na zwycięstwo Napoleona.
- Nad Niemnem – E. Orzeszkowa – wesele Bohatyrowiczów ...
Ściąga - ilość stron: 1
Gabriela Zapolska - Moralność pani Dulskiej".
Na czym polega "moralność" pani Dulskiej?
"Tytuł brzmi »M o r a l n o ś ć pani Dulskiej«. Zapolskiej zawsze przede wszystkim chodziło o moralność..." – pisał T. Boy-Żeleński w swojej recenzji spektaklu wystawionego w listopadzie 1920 roku.
Rodzina Dulskich to modelowa rodzina schyłku epoki Młodej Polski. Realia wskazują, że akcja toczy się we Lwowie (pojawiają się odniesienia ...
Ściąga - ilość stron: 2
Debiut Herberta przypada na rok 1956 (tom Struna światła) – początek słynnego "pokolenia współczesności’. Herbert tworzył poezję intelektualną w nurcie klasycznym. Poeta często odwołuje się do mitów i antycznych wartości kultury. Istnieje kilka cech poezji Herberta. Oto one:
- ujmowanie aktualnych problemów, moralnych i politycznych;
- poszukiwanie trwałych wartości, podejmowanie problematyki etycznej w poezji;
- przywoływanie ...
Ściąga - ilość stron: 1
Miron Białoszewski posługując się językiem opartym na doświadczeniach mowy potocznej, wykorzystuje jej niepoprawności, śmieszności. Potoczne przejęzyczenia i błędy stanowią punkt wyjścia do zabawy słowem i stworzenia oryginalnego stylu artystycznego. Ze względu na szczególne zwrócenie uwagi na język Białoszewski został uznany za jednego z głównych reprezentantów nurtu zwanego przez historyków poezją lingwistyczną.
Poeci ...
Ściąga - ilość stron: 2
Fraszka – krótki utwór wierszowany, o różnorodnej tematyce, często żartobliwej. Fraszka jest pisana „na coś”, „do czegoś”, „o czymś”.
Rola fraszek w twórczości poety była duża, w jednej z nich przyznaje, że są zwierciadłem jego tajemnic, odczuć, losów.
Kochanowski we fraszkach gani przywary ludzkie, a nie samych ludzi. Fraszki jako zbiór prezentują autorską wizję świata Jana z Czarnolasu. Poeta, oglądając ...
Ściąga - ilość stron: 1
O wydawnictwie | Kontakt | Regulamin | Zostań naszym autorem | Blog | Forum | Dinozaury | Zwierzęta | Galeria | Galerie
© 2009 - 2025 Wydawnictwo Dobre Ściągi
© 2009 - 2025 Wydawnictwo Dobre Ściągi
Dobre Ściągi - pisane przez polonistów profesjonalne wypracowania, opracowania i streszczenia lektur szkolnych.
Materiały do matury, ściągi, sciagi i wypracowania. Ściąga, sciaga do liceum i gimnazjum.
Materiały do matury, ściągi, sciagi i wypracowania. Ściąga, sciaga do liceum i gimnazjum.