Gustaw Flaubert - "Pani Bovary".Kompozycja.
Podstawowym zabiegiem Flauberta zarówno w Pani Bovary, jak i w innych powieściach jest zobiektywizowana narracja. Pisarz nie komentował opisywanych wydarzeń, a jedynie je relacjonował. Narrator nie wykazuje więc osobistego zaangażowania, co sprawia, że zdarzenia powieściowe odbierane są przez czytelnika chłodno, obiektywnie.
Klęska Emmy ukazana w ten sposób, poprzez ...
Gustaw Flaubert - "Pani Bovary".CZĘŚĆ PIERWSZA.
1.
W szkole pojawia się nowy uczeń, Karol Bovary. Autor charakteryzuje go w następujący sposób: "Był to chłopiec ze wsi, lat około piętnastu, wyższy od każdego z nas. Miał włosy obcięte równo nad czołem, jak wiejski ministrant, minę roztropną i bardzo zakłopotaną. Choć barczysty nie był, jego zielona sukienna kurtka z czarnymi guzikami wpijała mu się mocno w ramiona, ...
Podtytuł powieści Flauberta brzmi "Zwyczaje prowincji" (Moeurs de province), gdyż pisarz chciał przede wszystkim dać rzetelny obraz środowiska prowincjonalnego. Akcja powieści toczy się w dwóch małych miasteczkach: Tostes i Yonville, które zaludniają bohaterowie należący do mieszczaństwa. Mieszczanami są Emma i Karol, urzędnik notarialny Leon, czy wreszcie najlepszy przykład człowieka tej sfery – aptekarz Homais.
Jak pisze Jan Parandowski ...
Z nazwiskiem tytułowej bohaterki powieści Flauberta, Emmy Bovary, związany jest termin "bovaryzm". Jest to postawa reprezentowana przez kobiety niespełnione, zawiedzione w swoich oczekiwaniach i nadziejach, rozczarowane życiem i nieszczęśliwe.
Emma Bovary była wychowanką szkoły klasztornej. Pociągała ją zarówno mistyka religii katolickiej, jak i sentymentalny urok romansów, które na pensję przemycała stara panna, zatrudniona przez ...
Dobre Ściągi - pisane przez polonistów profesjonalne wypracowania, opracowania i streszczenia lektur szkolnych. Materiały do matury, ściągi, sciagi i wypracowania. Ściąga, sciaga do liceum i gimnazjum.
Aby wyświetlić pełną wersję ściągi
wymagane jest podanie kodu dostępu: