Maria Konopnicka - "Miłosierdzie gminy".
Geneza utworu
W roku 1890 Konopnicka zmuszona opuścić kraj przebywała przez dłuższy czas w Szwajcarii. Tu zaobserwowała zwyczaj wystawiania na licytację biedaków.
Dokonane spostrzeżenia stały się podstawą napisania tego utworu, który ukazał się drukiem w roku 1891.
Czas i miejsce akcji
Akcja utworu rozgrywa się w jednej z gmin w Szwajcarii, w II połowie XIX. ...
Akcja noweli rozgrywa się w szwajcarskiej wsi. W budynku urzędu gminnego, gromadzą się okoliczni mieszkańcy. Odbywa się bowiem licytacja.
Wśród zgromadzonych są „ciekawi” i „zainteresowani” licytacją, która ma się rozpocząć o godzinie dziewiątej.
Przedmiotem licytacji jest tragarz - osiemdziesięciodwuletni Kuntz Wunderli.
Licytację otwiera przemową radca Stroch. Mówi on o chrześcijańskim miłosierdziu gminy, która ...
W szwajcarskim Hottingen wszyscy oczekują przybycia radcy Storcha. W kancelarii odbywa się bowiem licytacja. W gminie dopłaca się osobom, które przyjmą pod swój dach starców lub nędzarzy. Licytację wygrywa ten, "kto zażąda mniejszej dopłaty". W sali zbiera się spora grupa gospodarzy, chcących za dopłatą przyjąć parobka:
"Nie można przecież niedołęgi za darmo do domu brać. Gmina zresztą ma fundusze na to, żeby za biedaków, ...
Maria Konopnicka - "Miłosierdzie gminy".
W noweli "Miłosierdzie gminy", zainspirowanej pobytem pisarki w Szwajcarii, Konopnicka zajęła się ważnym hasłem pozytywizmu – dobroczynnością.
"Miłosierdzie" stosowane w szwajcarskiej gminie Hottingen to karykatura dobroczynności, jest okrutne i nieludzkie. Biedacy i ludzie starsi zostają wystawieni na osobliwą licytację – gmina dopłaca osobom, które przyjmą staruszków do ...
Polscy pisarze epoki pozytywizmu uważali, że ich rolą jest wychowywanie społeczeństwa i edukacja, w związku z czym traktowali literaturę utylitarnie, głosząc postulaty jej użyteczności dla rozwoju społeczeństwa. Odrzucali więc romantyczną koncepcję sztuki, a przede wszystkim zrezygnowali z wypowiedzi poetyckich, uważając, że proza lepiej służy prezentowaniu postulatów ważnych dla dalszych losów społeczeństwa. Pozytywiści ...
Dobre Ściągi - pisane przez polonistów profesjonalne wypracowania, opracowania i streszczenia lektur szkolnych. Materiały do matury, ściągi, sciagi i wypracowania. Ściąga, sciaga do liceum i gimnazjum.
Aby wyświetlić pełną wersję ściągi
wymagane jest podanie kodu dostępu: