Stanisław Wyspiański
Tytułowe wesele w dramacie Wyspiańskiego jest tylko pretekstem i tłem dla zgromadzenia w jednym miejscu przedstawicieli różnych warstw społecznych reprezentujących odmienne postawy światopoglądowe. Izba weselna jest jakby krakowską szopką, przez która przewijają się kolejne postacie rozmawiając ze sobą i odkrywając swoje poglądy. Dopełnieniem tej budowy dramatu stają się nocne sny i widzenia głównych bohaterów, będące ...
Ściąga - ilość stron: 2
Akcja rozgrywa się w Warszawie, 29 listopada 1830 roku.
Korytarz w Szkole Podchorążych
Pallas budzi i wzywa do siebie boginie, przywołuje gromy i pioruny, aby rozgrzały serca Polaków i wznieciły walkę. Zjawiają się Nike Napoleonidów, Nike spod Salaminy i Nike spod Cheronei. Piotr Wysocki wzywa swych podchorążych i ogłasza, że już czas zacząć rewolucję. Pada okrzyk "Do broni".
Salon w Belwederze
Joanna, żona księcia Konstantego, ...
Ściąga - ilość stron: 2
"To, co komu w duszy gra, co kto w swoich widzi snach" - rola osób dramatu w "Weselu" Wyspiańskiego.
"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego jest dramatem realistyczno - symbolicznym o tematyce społeczno - narodowej. Zainspirowane zostało autentycznym weselem poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny, które odbyło się 20 listopada 1900 roku w Bronowicach pod Krakowem. Wyspiański był jednym z zaproszonych gości. To wydarzenie towarzyskie posłużyło mu do stworzenia dzieła pełnego ważnych pytań o losy Polski. "Wesele" ...
Ściąga - ilość stron: 3
W utworze Wyspiańskiego splatają się ze sobą wątki realistyczne z symbolicznymi – możemy więc mówić, że jest to dramat poetycki.
Akcja dramatu dzieje się na chłopskim weselu. Z tradycją ludową związana jest wiara w różne dziwy i zjawy. Właśnie ta tradycja usprawiedliwia wprowadzenie motywów o charakterze symbolicznym.
Momentem kulminacyjnym jest wybicie północy, kiedy kończy się część realistyczna "Wesela", a rozpoczyna ...
Ściąga - ilość stron: 2
Wesele jest dramatem w trzech, różniących się pomiędzy sobą charakterem, aktach.
Akt I cechuje realizm i elementy komediowe. Niczym w szopce (podkreślając wręcz satyryczny charakter Wesela nazywano je szopką narodową) na scenie pojawiają się po dwie, trzy osoby, rozmawiają i właśnie te dialogi dobrze charakteryzują poszczególne postaci. Bohaterowie ukazują się na scenie (jak w szopce) bez żadnego związku przyczynowego: wygłaszają ...
Ściąga - ilość stron: 1
"Wesele", najsłynniejszy dramat Wyspiańskiego, po raz pierwszy wystawiono w Krakowie w 1901 roku. Artysta był również poetą, pod koniec życia został profesorem ASP w Krakowie, zasiadał w radzie tego miasta.
W 1973 roku Andrzej Wajda nakręcił na podstawie "Wesela" interesujący, dający oryginalne odczytanie dramatu, film.
Czas i miejsce akcji:
Inspiracją do napisania utworu stało się huczne, trwające parę dni wesele poety ...
Ściąga - ilość stron: 5
Stanisław Wyspiański - "Wesele".
Geneza utworu
Powstanie utworu ma związek ze ślubem Lucjana Rydla z Jadwigą Mikłajczykówną, jaki miał miejsce 20 listopada 1900 roku w podkrakowskich Bronowicach.
Warto dodać, że ów fakt, wypływał po części z ówczesnej ludomanii – szczególnego zainteresowania przedstawicieli inteligencji wsią, folklorem.
Wcześniej małżeństwa artystów z wiejskimi dziewczętami ...
Ściąga - ilość stron: 2
O wydawnictwie | Kontakt | Regulamin | Zostań naszym autorem | Blog | Forum | Dinozaury | Zwierzęta | Galeria | Galerie
© 2009 - 2024 Wydawnictwo Dobre Ściągi
© 2009 - 2024 Wydawnictwo Dobre Ściągi
Dobre Ściągi - pisane przez polonistów profesjonalne wypracowania, opracowania i streszczenia lektur szkolnych.
Materiały do matury, ściągi, sciagi i wypracowania. Ściąga, sciaga do liceum i gimnazjum.
Materiały do matury, ściągi, sciagi i wypracowania. Ściąga, sciaga do liceum i gimnazjum.