Temat cierpienia jest bardzo często spotykanym motywem w literaturze polskiej. Zaznacza swoją obecność w każdej epoce literackiej, gdyż jest nierozerwalnie związane z dziejami Polaków. Jest to temat smutny, twórczy, ale i refleksyjny, bo niejednoznaczne są postawy ludzi wobec cierpień swoich i cudzych. Różne są także rodzaje cierpień: duchowe i fizyczne, spowodowane chorobą, bólem, strachem lub stratą kogoś bliskiego. Różne są źródła ...
W utworze Nałkowskiej odnaleźć można wiele refleksji natury filozoficznej, które stanowią podstawę rozważań o człowieku.
• Przekonanie, że człowiek jawi się jako nieokreślony zbiór możliwości wyzwalanych przez różne aktualne stany psychiczne.
• Przekonanie, iż koncepcję, o której mowa powyżej, cechuje relatywizm.
• Przeświadczenie o schematach determinujących ludzi.
• Wielokrotnie powracająca w tekście ...
"Granica" powstała w dojrzałej fazie twórczości Zofii Nałkowskiej, a zarazem w latach trzydziestych dwudziestego wieku, czyli w okresie, który cechowało – związane z ogólną sytuacją polityczną owych lat – wzmożone zainteresowanie sprawami społecznymi. Czytając powieść łatwo odnajdziemy fragmenty, mówiące o tym, że pisarce nieobca była społeczna problematyka ówczesnej Polski, np. przepaść między życiem różnych warstw społecznych, ...
Zenon Ziembiewicz – główny bohater powieści, którego Nałkowska w następujący sposób charakteryzuje w pierwszym rozdziale powieści:
"Jego powszechnie znana sylwetka, trochę pochylona, przemykająca prawie co dnia długim, odkrytym autem przez ulice miasta, jego twarz o garbatym profilu i ascetycznie wydłużonej dolnej szczęce, dla jednych przyjemna i nawet rasowa, dla innych jezuicka i nienawistna".
Ziembiewicz pochodzi ...
Dobre Ściągi - pisane przez polonistów profesjonalne wypracowania, opracowania i streszczenia lektur szkolnych. Materiały do matury, ściągi, sciagi i wypracowania. Ściąga, sciaga do liceum i gimnazjum.
Aby wyświetlić pełną wersję ściągi
wymagane jest podanie kodu dostępu: