Eliza Orzeszkowa
Eliza Orzeszkowa: "Tadeusz".
TREŚĆ UTWORU.
Jest piątek. Chwedora i jej mąż Klemens mają tego dnia pracować na pańskiej ziemi. Kobieta wybiera się wkrótce plewić dworskie ogrody, jej mąż natomiast od wczesnego rana orze ziemię pod jesienne siewy.
Nie mając z kim zostawić niespełna 2,5-letniego synka Tadeusza, kobieta zabiera go zawsze ze sobą. Rano daje mu garnuszek mleka i pomijając poranną toaletę (która dokonywana ...
Ściąga - ilość stron: 2
Problematyka narodowa stanowi w "Nad Niemnem" oś konstrukcji powieści. Losy bohaterów, ich decyzje, zachowania i działania, zdeterminowane są przez ich stosunek do spraw narodowych. To, jak bohaterowie traktują sprawę powstania styczniowego, pamięć o jego bohaterowie, jego symbole decyduje o wartościowaniu postaci.
Rok 1863 stanowi przełom dla bohaterów powieści. Wtedy to rody Korczyńskich – bogatych ziemian i Bohatyrowiczów ...
Ściąga - ilość stron: 2
"Nad Niemnem" określane jest jako epopeja. Jednym z wyznaczników tego gatunku jest dogłębna charakterystyka pewnego wycinka rzeczywistości – ukazanie ludzi na tle ich środowiska: warstwy społecznej oraz przyrody. Orzeszkowa zdecydowała się na przekrój – nie całego społeczeństwa wprawdzie, lecz warstwy szlacheckiej, która jednak okazała się wystarczająco zróżnicowana, aby jej powieść nabrała kolorytu.
Szlachta w "Nad ...
Ściąga - ilość stron: 2
Nad Niemnem prezentuje życie niemal całej warstwy szlacheckiej, ukazuje jej wewnętrzne zróżnicowanie, ekonomiczne rozwarstwienie, niektóre z warstw poddaje surowej ocenie. Autorka tak postrzegała poszczególne grupy:
Arystokracja
Grupa pasożytnicza (Różyc, Darzecki) społecznie zupełnie bezużyteczna, niepoczuwająca się do żadnych obowiązków wobec narodu, egoistyczna, trwoniąca majątki, nie czująca emocjonalnych ...
Ściąga - ilość stron: 1
Czas i miejsce akcji odgrywają w "Nad Niemnem" szczególną rolę. Obok właściwego czasu i miejsca akcji można wskazać również czas symboliczny.
W powieści istotne funkcje pełnią dwa rodzaje rzeczywistości: tradycja oraz teraźniejszość związana z konkretnym czasem i przestrzenią. Naturalnie, te rzeczywistości nie istnieją obok siebie, ale przenikają się - przeszłość w istotnym stopniu określa kształt rzeczywistości.
W utworze ...
Ściąga - ilość stron: 2
Dwór był w dawnej Polsce siedzibą ziemiańską, wraz zabudowaniami gospodarczymi i mieszkalnymi. Były to dość często duże posiadłości zatrudniające wiele osób. Dwór w literaturze był przedstawiany przez wielu pisarzy bardzo różnie. Często jego obraz zależał od czasów, w jakich przyszło żyć autorowi utworu. Stąd wizja dworu jako Arkadii, symbolu szczęścia, radości i wolności, innym razem zaś jako teatru kukiełek lub po prostu zwyczajnej ...
Ściąga - ilość stron: 3
Słownik języka polskiego termin "epicki" definiuje następująco: właściwy, charakterystyczny dla epoki, traktujący temat rozlegle, opisowy, opowiadający. Charakterystyczny dla epiki. Czym jest epika? Ten sam słownik podaje również tę definicję. Epika to rodzaj literacki, którego podstawową cechą jest narracja i obiektywny (z dystansu) stosunek autora do opisywanych zdarzeń.
Jak owe dwa terminy - epicki i epika - realizują się w ...
Ściąga - ilość stron: 2
O wydawnictwie | Kontakt | Regulamin | Zostań naszym autorem | Blog | Forum | Dinozaury | Zwierzęta | Galeria | Galerie
© 2009 - 2023 Wydawnictwo Dobre Ściągi
© 2009 - 2023 Wydawnictwo Dobre Ściągi
Dobre Ściągi - pisane przez polonistów profesjonalne wypracowania, opracowania i streszczenia lektur szkolnych.
Materiały do matury, ściągi, sciagi i wypracowania. Ściąga, sciaga do liceum i gimnazjum.
Materiały do matury, ściągi, sciagi i wypracowania. Ściąga, sciaga do liceum i gimnazjum.