Geneza utworu.
Pomysł napisania Fircyka w zalotach zaczerpnął Zabłocki z komedii Zakochany fircyk J.A. Romagnesiego, z której przejął kompozycję, intrygę i około 40 procent tekstu i dostosował je do polskiego odbiorcy.
W wierszu dedykacyjnym do króla Zabłocki wyjaśnił, że pisał tę komedię po prostu dla zabawy. Będąc związany z Kuźnicą Kołłątajowską wplótł w komedię również wątki patriotyczne i projekty reform, ...
Komedia Zabłockiego jest komedią charakterów. Najobszerniej przedstawiony został w niej, często pojawiający się w utworach XVIII wieku, typ fircyka – lekkoducha, naśladującego modne wzory obce (szczególnie francuskie), cynicznego, który uważa miłość za zabawę, a małżeństwo za interes, służący zdobyciu pieniędzy na rozrywki.
Zabawne perypetie uczuciowe bohaterów służyły głównie rozrywce odbiorcy, utwór ma jednak także ...
Epoka Oświecenia to epoka wiary w człowieka, w jego rozum i wrodzone dobro. Filozofowie i twórcy tych czasów starali się edukować i wychować pojedynczego człowieka i całe społeczeństwa, aby wcielić w życie utopie, w które głęboko wierzyli. Służyły temu licznie powstające w tym czasie bajki, satyry, powieści edukacyjne, tragedie historyczne, w których starano się wskazać te cechy i zjawiska, które należałoby zmienić.
Myśliciel ...
Prądy oświeceniowe zaczęły przenikać do Polski w latach trzydziestych XVIII wieku i wymagały zaadaptowania do polskich warunków, specyficznych pod względem sytuacji politycznej, ekonomicznej i kulturalnej. Oświecenie w Polsce pojawiło się w chwili, gdy został zagrożony niepodległy byt państwowy, w wyniku upadku kultury, jak również rozprzężenia i anarchii „nocy saskiej”, kształtowało się zatem w odmienny sposób niż na zachodzie ...
Dobre Ściągi - pisane przez polonistów profesjonalne wypracowania, opracowania i streszczenia lektur szkolnych. Materiały do matury, ściągi, sciagi i wypracowania. Ściąga, sciaga do liceum i gimnazjum.
Aby wyświetlić pełną wersję ściągi
wymagane jest podanie kodu dostępu: